Aleppo 2017

KILOMETRY MIŁOŚĆ 2017 ♥️⬇

Aleppo to miasto w Syrii dotkliwie dotknięte przez trwającą od 2011 roku wojnę. Wiele zniszczonych dzielnic, rozdzielone rodziny, strach przed kolejnymi atakami, to codzienność mieszkańców. Wielu z nich stara się żyć normalnie, chodzą do pracy i na uczelnie, choć nie mają pewności czy po powrocie ich dom, będzie stał tak jak go zostawili. W Aleppo obecni są Salezjanie. Prowadzą oratorium, do którego przychodzi każdego dnia około 800 dzieci i młodzieży. Wspierają wszystkich mieszkańców poprzez dystrybucję żywności, ubrań, stypendia, pomoc tym, którzy stracili dach nad głową.

,,Dzieci i młodzież mówią nam że oratorium to miejsce, które nazywają wyspą pokoju i mimo, że w oddali słychać nadal sporadyczne strzały i wybuchy tutaj jesteśmy w innym świecie – osłonięci Bożą opieką, pod płaszczem Maryi Wspomożycielki Wiernych.”

Proponując akcję Kilometry Miłości  chcemy dotrzeć z pomocą do tych, o których świat często zdaje się zapominać, a którzy jedyne czego pragną to POKÓJ. Do dzieci i młodzieży, którzy docierają każdego dnia do Salezjańskiego Oratorium. Rita Kevork Basmajian – uczestniczka Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, na co dzień jest animatorką w Oratorium Salezjańskim w Aleppo. Tak opisuję obecną sytuację w Syrii:

„Tak jak wiecie, żyjemy w strefie wojny, która ludzi tak wiele kosztuje. Zostało zniszczonych bardzo dużo domów, jednak najtrudniejsze jest to, że wiele osób, szczególnie dzieci ucierpiało psychicznie. O to powinniśmy zadbać najbardziej. Dzieci w naszym kraju myślą, że wojna, zniszczenie i krew to normalna sytuacja i że takie jest życie. Dzieje się tak ponieważ one nigdy nie widziały pokoju, a teraz zamiast grać w piłkę i bawić się, biegają z zabawkowymi pistoletami. Tego nauczyły się od życia. W każdej rodzinie w Aleppo jest syn, brat czy siostra, którzy musieli opuścić miasto, a nawet kraj. Nie chętnie opuszczają swoje domy choć wiedzą, że zostając narażają życie. Jako salezjanie i chrześcijanie wiemy, że życie nie polega na tym, żeby siedzieć i czekać na lepsze dni. Jesteśmy dziećmi ks. Bosko, więc musimy robić wszystko, aby zmienić sytuację w naszym kraju. W duchu salezjańskim wychodzimy do dzieci i staramy się żeby były szczęśliwsze.” 

Kilometry Miłości jest działaniem wspierającym ogólnopolską akcję Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu  Nieśmiertelni.

 

Przewiń na górę