Liberia 2022

KILOMETRY MIŁOŚĆ 2022 ♥⬇

Trwająca 14 lat wojna domowa w Liberii (1989-2003) całkowicie zniszczyła społeczeństwo, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Konflikt pozostawił państwo w kompletnej ruinie. Dodatkowo w 2014 r. w kraju wybuchła epidemia wirusa Ebola, która doprowadziła do śmierci wielu ludzi, zostawiając ogromną liczbę dzieci bez środków do życia i nadziei. Wielu rodziców jest bezrobotnych. Skutkiem tego dzieci i ludzie młodzi nie mają możliwości wyjść z kręgu ubóstwa. Są zagubieni, tracą nadzieję.  

Don Bosco Youth Centre powstało w 1991 w celu opieki nad dziećmi żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojny. Poprzez różne zajęcia Oratorium to miało pomóc dzieciom zapomnieć o wojnie i resocjalizować je. Powstało w jednej z dzielnic stolicy kraju Monrowii – New Matadi. Obecnie sprawuje opiekę nad ponad 500 ludźmi młodymi. Są to dzieci z rodzin, które bardzo często są wstanie zapewnić im zaledwie jeden posiłek dziennie. I to też nie codziennie. 

Dzieci te żyją w przepełnionych domach, bez elektryczności. Jeśli mają możliwość chodzić do szkoły to i tak nie mają warunków, żeby uczyć się w domu. Dlatego tak chętnie przychodzą do Oratorium, żeby zdobyć edukację i rozwijać swoje talenty. Przychodzą, żeby spotkać się z rówieśnikami, a animatorów proszę o radę i wspólnie szukają celu i sensu życia. Dzięki możliwości rozwoju talentów, wychowankowie Centrum znajdują pracę w instytucjach państwowych, także dołączają do policyjnej orkiestry. Najlepsi sportowcy trafiają natomiast do ligowych drużyn.   – mówi ks. Augustine Okeke, dyrektor ośrodka. 

Od kilku lat zatrudniamy do prowadzenia zajęć sportowych w Don Bosco Youth Centre trenerów oraz nauczycieli muzyki i plastyki. Młodzi ludzie dostają pracę, natomiast dzieci profesjonalną opiekę. W roku 2022 naszym celem jest dofinansowanie aktywności w Centrum Młodzieżowym, takich jak pokazy talentów, trening oraz rekolekcje dla animatorów, zawody sportowe i oczywiście obóz wakacyjny.

Przewiń na górę